Mehmet Yalçınkaya

1988’de orta öğrenimini bitirerek başlamış olduğu mesleki kariyerinde Türkiye’nin üst düzey tesislerinde görev aldı.  
2004 yılında İstanbul Yemek Akademisinde insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı.
2005 yılında Amerika' nın ünlü gurme dergisi "CULINARY" de
Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı. Yine 2007 yılında aynı derginin internet sitesinde spesiyalleri biyografisi yayınlandı.
Almanya’nın Erfurt şehrinde, dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldu.
Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı. Halen uluslar arası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir.
 Farklı tatların buluşması olan "Fusion Mutfak" akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye' de ilk uygulayan cheflerden biridir.  Yalçınkaya,  2007 yılında Türkiye’de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştirdi.
2008 yılında, EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yapmaktadır. Aynı dönem içerisinde başlatmış olduğu LEZZET FIRTINASI adlı yemek ritüeli Avrupa başkentlerinde sunmaya devam etmektedir. Yenilikçi Türk mutfağı çalışmaları devam eden Yalçınkaya, son olarakta Türk medyasında, tüm Türkiye ile paylaştığı yeni pişirme tekniklerinin kullanıldığı üç yeni pişirme tekniği ile ilgili çalışmaları devam etmektedir.  
 
2009  yılında  özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla( Al Mırgab)  dünya turuna cıktı Burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız  Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya, Fransa  da çalışmalarda bulundu.
2010 yılında Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm  Bakanlığı bünyesinde  gastronomi workshopları gerçekleştirmiş aynı zamanda  Berlin Film Festivali, Grune Woche  I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonun gala yemeklerini verdi.
2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında  dünya ikincisi oldu. Yalçınkaya  hakkında 2013 yılında Al monitör yazarı Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkısh Cusine adlı makale yayınlandı.
2015 Ocak ayından itibaren, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Hotel’de Executive Chef olarak görev almaktadır.