GÜDE Bıçak Etkinliğinde Ünlü Şefler Yarıştı

GÜDE Bıçak Etkinliğinde Ünlü Şefler Yarıştı

GÜDE Bıçak Etkinliğinde Ünlü Şefler Yarıştı

Türkiye'nin alanında başarılı ünlü executive şefleri, EKS Mutfak Akademisi'nde hem birlikte yemek yapmanın keyfini yaşadı hem de Güde deneyiminden geçti. Dünyanın 3 büyük bıçak firmasından biri olan Güde, ihracatının 39. ayağı Türkiye'de EKS Mutfak Akademisi'nin düzenlediği organizasyonda Türkiye'nin ünlü 40 şefinin hazırladığı 40 farklı yemeğin lezzetini deneyimledi.

1910 yılından beri ürettiği kaliteli bıçakları ile tanınan, ilk testere ağızlı bıçak olmak üzere dünyada pek çok ilki gerçekleştirmiş bir marka olan Güde, dünya pazarındaki liderliğini Türkiye'de de pekiştirmek amacı ile 39. ülke olarak Türkiye'ye geldi. 500 yaşındaki zeytin ağaçları başta olmak üzere armut ağacı gibi farklı ağaçlardan özenle seçilerek üretilmiş Alpha Fasseiche, Alpha Birne, Alpha Olive gibi hijyenik ahşap gövdeli bıçaklardan, tek parça çelikten 30 ile 60 arasında farklı işlemin el ile uygulanarak üretildiği bıçaklara kadar geniş bir yelpazeye sahip firma, dünya üzerinde 9000 üretici arasında lider olarak bilniyor. Türkiye pazarına girişini, Türkiye'nin en seçkin şeflerini bir araya getirerek EKS Mutfak'ta kutlayan Güde, ünlü şef Rafet İnce ile birlikte 40 şefin bir araya geldiği bu özel organizasyon ile şeflere, her şef için özel üretilmiş bıçakları ile bir workshop çalışması yaptırdı.

Güde bıçakları ile kendilerine sunulan çeşitli sebze, et ve balıklardan seçerek kendine özel yemeği hazırlayan şefler, bıçakların kalitesi ve kullanım kolaylığı hakkında övgüler yağdırdı. Nov Hotels Executive Şefi Lütfü Baltacı, Divan Otelleri Executive Şefi Aydın Demir, Laledan Restoran Executive Şefi Uğur Alparslan, Wow Hotel İstanbul Executive Şefi Ramazan Yiğit, Holiday Inn Hotel Executive Şefi Hüseyin Aslan gibi alanının en başarılı şefleri, Güde bıçaklarının organizasyonu ile bir araya gelerek hem eğlenceli bir ortamda kendi elleri ile hazırladıkları seçkin yemekleri davetlilere ikram eden aşçılar bu faydalı organizasyonla bıçakların temizlenmesi, bilenmesi ve bakımı hakkında da bilgi sahibi oldu.

Eyüp Kemal Sevinç : "Güde için önce Türk şeflerin onayını almak önemliydi"

EKS Mutfak Akademisi aşçılık okulunun kurucusu Eyüp Kemal Sevinç, Güde bıçakları ile ilgili Foodinlife'a verdiği demeçte,  Solingen bölgesinde üretilen, dünyaca tanınmış firmanın bıçaklarını,  Türkiye'ye ilk girişinde ilk önce  40 şefin onayını bu faydalı organizasyonla almanın gurur verici olduğunu söyledi.  Güdi bıçaklarının kullanım teknikleri ve bakımının düzenli yapıldığı takdirde uzun seneler kullanılabilecek kaliteli bir ürün olduğunun ve kendisinin de çok beğendiğinin altını çizen Eyüp Kemal Sevinç, EKS Mutfak Akademisi'nde gerçekleştiren bu faydalı organizasyonda Almanya'dan gelen uzmanların bıçakların temizlenmesi, bilenmesi ve bakımı hakkında da katılımcıları bilgilendirdiğini belirterek, şeflerin de bu uygulamadan zevk alarak farklı tarifler ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

Rafet İnce : "İyi bir şef iyi bir bıçak setine sahip olmalı"

Dünyanın en büyük 3 bıçak firmasından biri olan Güde bıçaklarının ihraç edildiği 39. ülke olan Türkiye'de, firmanın tanıtım yüzü ve danışmanı olarak 5 sene bu görevi üstleneceğini söyleyen ünlü şef Rafet İnce, bıçakların kesinlikle makina veya lazer kullanılmadan tamamen el yapımı olarak üretildiğini, her şefin setinde ve mutfağında mutlaka bulunması gereken bir ürün olduğunu belirtti.  İnanılmaz derecede keskin ve kaliteli olan Güde bıçaklarını 'İyi bir şefin, iyi bir bıçak seti olmalı" düşüncesiyle Türkiye'ye getirdiklerini söyleyen Rafet İnce, diğer bıçak firmalarına nazaran Güde'nin Türkiye'nin en iyi 5 yıldızlı şeflerine bıçağın neyden yapıldığını, nasıl keskinleştirildiğini ve en önemlisi de nasıl masat atılması gerektiğini göstererek fark yarattığının altını çizdi. Türkiye mutfağının ünlü 40 şefinin EKS Mutfak Akademisi'nde buluşarak 40 farklı yemeği; sebze, meyve, kemik, et, dekor bıçağı gibi çeşitli bıçaklarla yaptıklarını sözlerine ekleyen İnce, ''Bu faydalı organizasyona kötü hava koşullarına rağmen katılan değerli arkadaşlarıma, değerli şeflere, basın mensuplarına ve Food in Life'a teşekkür ederim" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Anna Laudel : "Artık insanlar evlerinde de profesyonel kalite arıyor"

Güde bıçaklarının sadece profesyonellere yönelik bir ürün olmadığının altını çizen Güde Firması Kurucularından Anna Laudel, artık günümüzde evinde de güzel yemek yapmak isteyen insanların gerek bıçak gerekse tencere kullanımı bakımından profesyonel kaliteye yöneldiğini belirterek, Güde ürün yelpazesinden Alpha serisinin hijyenik ve ayırt edilebilir bir ürün olduğuna dikkat çekti. Zeytinağacından yapılan Alpha Olive gibi çeşitli ağaç türlerinden yapılan Alpha Fasseiche, Alpha Birne gibi bıçakların özelliklerinden bahseden Anna Laudel evlerde de genellikle tercihin bu yönde ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.

HABER KAYNAĞI: Food in Life dergisi

Etkinliğe ait fotoğraflar için tıklayın.