Kışın Son Demlerinde Romantik Sofralar

Kışın Son Demlerinde Romantik Sofralar

Kışın Son Demlerinde Romantik Sofralar Son dönemlerde erkeklerin mutfağa olan ilgisi gözden kaçmıyor. Meslek dışında hobi olarak mutfağa giren workshoplara katılan, temel eğitimler alan erkeklerin sayısı gittikçe artıyor. EKS Mutfak Akademisi’ndeki workshoplara bir göz attığımda görüyorum ki, çift olarak katılanlar, erkek arkadaş gruplarıyla maç yerine mutfak etkinliklerine gelenler, hayatında ilk defa soğan doğrayanlar fakat yaptıkları şeyden zevk alanlar çoğunluğunu yaratıyorlar. Bu etkinliklerle de kendilerini sınırlandırmayıp temel aşçılık eğitimi ile pekiştirerek kendi mutfaklarının da hakkını verecek duruma gelmek istiyorlar.
Kadınlar için alışveriş ve güzellik salonları nasıl ki stres atmak için birebir ise erkekler için de mutfağa girip kendine has tabaklar hazırlamak bir o kadar stres attırıcı ve rahatlatıcı. Bir bakıma kısa bir terapi. Sebze ve meyvelerin enerji veren renkleriyle, kendi hayal gücünüzü ortaya çıkarabileceği yegane atölyelerden biridir mutfak.
Tüm iş stresinden uzaklaştıran manevi rahatlığa götürebilen terapiye eş olan mutfak, erkekler için aslında eşi bulunmaz bir fırsat.
Eşler, sevgililer sürprize hazır olun!
Günü özel kılmak için sevdiğinize sürpriz hazırlamaya, romantik bir sofrayı hayal gücünüzle ortaya koyduğunuz yiyeceklerle süslemekle başlayabilirsiniz. Özel günü hatırlayıp sürpriz yapmak yerine olağan bir günde sürpriz yapıp hatırlanası bir gün yaşatmak daha da büyüleyici ve etkileyici olacaktır, unutmamak gerekir.
Güzel bir sofra, minik sürprizler ve kendi ellerinizle hazırlayacağınız özel lezzetlerle romantik bir akşam yemeği için yapılacaklara kasaca bir göz atmak gerekirse;
  • Öncelikle sofranızı hangi lezzetlerle donatacağınıza karar vermelisiniz.
Yemeğin romantizme katkısı yadsınamaz. Tatlıyı kararlaştırmakla başlayabilirsiniz. Çikolatayı sevmeyen kadınların az olduğunu varsaydığımızda, çikolatalı bir tatlıyla yemeği sonlandırmak sizin için nokta atışı olacaktır. Yemek yapmakta kendime güveniyorum ama tatlıyı beceremem diyorsanız çikolatalı özel bir tatlı siparişi vermek doğru olacaktır.
Sürpriz yapmak istediğiniz kişinin en sevdiği lezzetler arasından seçim yapmak gerekir. Kısa zamanda yapabileceğiniz fakat lezzetinden emin olduğunuz bir menü belirleyin. Güzel bir başlangıç tabağı, ara sıcak, ana yemek ve tatlı ile donatacağınız sofralarla mideye hitap edeceğiniz kadar göze de hitap edeceksiniz.
  • Önceliklerimiz arasında masa düzeni ikinci sırada geliyor.
Temiz ve ütülenmiş bir masa örtüsü ya da runner ile başlamalısınız. Yemek servis tabakları, çatal-bıçak takımları olması gerektiği sırayla dizmek gerekir. Su ve içecekler için bardakları da yerleştirdikten sonra oluşturduğunuz menüde yer alan tatlıya göre tatlı kaşığı ya da çatalının sofra düzeni içerisinde yerini alması gerekir. Bez peçeteleri de unutmamalı. Özenle katlayıp yerine yerleştirmek gerekir.
Kışın son demlerini yaşadığımız şu günlerde çiçeklerle süsleyeceğiniz sofralar hem görselliğe katkı sağlayacak hem de kokularıyla doğayı romantik akşam yemeğinize taşımış olacak. Çiçekli konsept hazırlamayı düşünüyorsanız, bu konuda önemli olan bir nokta yapay çiçeğin kullanılmaması gerektiğidir. Küçük vazoya iliştirilen taze, narin çiçekler ya da masanın başköşesinde bir demet çiçek buketi etkileyici noktalardan biri olacaktır. Şamdanda mumlarla da süsleyebileceğiniz masanın hem şık hem de sade olması gerektiğini unutmayın. Sevdiği renkleri masadaki çiçeklerde kullanmanın yanı sıra renkli kağıtlara minik sürprizler hazırlanabilir. Birkaç güzel söz yazabilmek için şair olmaya gerek olmadığı gibi duyguları birkaç sözle ifade etmek zor olmasa gerek. Sevginizi, içten duygularınızı yansıtacağınız birkaç sözcüğü masanızda minik kağıtlara yazarak; tabağın kenarına, bardağın altına, vazonun yanına ya da şamdanın kenarına iliştirmekle romantik bir akşam yemeğinin minik ama önemli noktalarını tamamlamış olacaksınız.
Evet masa düzeniniz hazır, minik notlar hazır, mutfakta geçen terapi niteliğindeki çalışmanın sonucu yemekler hazır. Geriye sadece sizin hazırlanmanız kaldı. Mutfaktan çıkmış ve yemek kokularının sinmiş olması sebebiyle kısa bir duşun ardından özenle ütülenmiş şık kıyafetlerinizi giyip artık sürpriziniz için bekler vaziyettesiniz. Belki ortamı biraz daha yumuşatmak adına fonda bir müzik seçebilirsiniz. En sevdiği slow parçalardan birkaçını hafif kısık bir sesle çalabilir, ortamın romantik havasına biraz daha romantiklik katabilirsiniz.
Sevgililer Günü kutlaması, yıl dönümü, doğum günü ya da yılbaşı kutlamalarından daha da mutluluk vereceği kesin olan beklenmedik bu sürpriz sevdiğinizi daha çok mutlu edecektir. Unutmayın emek harcanan her şey daha etkili ve değerlidir. Her daim mutlu sofralarınız olsun…