Eyüp Kemal Sevinç İle Tadım Menüsü Ve Yerel Lezzetler

Eyüp Kemal Sevinç İle Tadım Menüsü Ve Yerel Lezzetler

Eyüp Kemal Sevinç İle Tadım Menüsü Ve Yerel Lezzetler Belki tüm menüdeki lezzetleri merak edip bir tadım menüsü sipariş verilebilir ve bir sonraki gittiğinizde tadımda beğendiğiniz lezzeti sipariş verebilirsiniz, bu amaç doğrultusunda tadım menüleri mantıklı bir sipariş olabilir. Avrupa’da çoktan uygulanmış ve artık yerini farklı menülere bırakan tadım menüleri, Türkiye’de yeni popülerliğini ortaya koyuyor. Yeni yeni açılmaya başlayan şef restaurantlarında şeflerin özenle hazırladığı tadım menüleri dikkatleri çekiyor ve çokça tercih ediliyor.
Aç bir kişi gözüyle bakmanın dışında sektörün içinde biri olarak baktığımda, komplike bir çalışmanın ürünü olarak servise çıkan tabakların birçok elemanın bir takım çalışmasıyla ortaya çıktığı açık. Şeflerin yaratıcılığını gördüğümüz ve hissettiğimiz tabaklar kısacası çok zaman, emek ve çok kalabalık bir ekip gerektiriyor. Bu sebepledir ki ülkemizde fiyat listesi oldukça kabarık.
Günümüzde popülerliğe sahip bu tadım menülerinin yanı sıra, yerel lezzetler akımı da menülerde yerini alacak gibi görünüyor. Sağlık açısından büyük porsiyonları biraz küçültmek gerek fikriyle yola çıkacağımızı varsayarsak koca bir tabak yemek değil yerel lezzette var olan; bize özgü lezzetlerimizi günümüze uygun hale getirerek sunmak asıl olan. Doğal ürünlerin bir araya gelerek yapımı basit ama lezzeti yüksek ve porsiyonu doyurucu tabaklar hazırlamak hem göze hem de mideye hitap eden menüleri popülerleştirecektir.  Böylece doyurucu tatlar doğal ürünlerin kullanımıyla lezzet bulacak. Zengin mahsullere sahip topraklarımızda yetişen özel lezzetlerle hazırlanmış, yapımı basit ama tadı damaklarda kalacak lezzetler menülerde yer alarak yöreselliği de popülerleştirmiş yöresel lezzetlerin bilinirliliğini arttırmış olacaktır.
Güneydoğu’nun mercimeği ile hazırlanmış mercimek çorbası, İç Anadolu’nun nohutu ile hazırlanmış etli nohut, Ege’nin üzümüyle soğuk bir hoşaf, Karadeniz’in fındığı ile hazırlanmış tatlılar, kekler… Zengin mahsullerimizin lezzet kattığı birçok lezzetli yemeğe sahibiz bu lezzetleri değerlendirmek önceliklerimiz arasında olması gerek.
Yöresel lezzetlerimizin de şehirlerimizle özdeşleşmiş olduğunu bilmek menüler açısından yeni bir oluşum neden oluşmasın dedirtiyor. Her hafta bir şehrin, o şehirle özdeşleşmiş yemeklerini menüleştirmek sadeliği ve yerelliği bir üst seviyeye taşıyacaktır.
Gaziantep’in mutfağına konuk olduğumuzda; çağla aşı, yuvalama, şiveydiz yesek son olarak da ağzımızı Antep fıstığı tatlısıyla tatlandırsak,
Başka bir hafta Mersin mutfağına konuk olsak da tantunisini yesek, Tarsus lahmacununu tatsak, biberli ekmeğini katık etsek ve kerbiç tatlısıyla günü tamamlasak,
Ya da Karadeniz mutfağını dört gözle bekleyip karalahana çorbasıyla içimizi ısıtsak, kuymakla parmaklarımızı yer hale gelsek,  hamsili pilav yemeden tatlıya geçmesek, Laz böreğini tatmadan yemekten kalkmasak…
Yerel lezzetlere yönelim akımının da varlığını düşünürsek yeni tatlar yaratmak değil de olan lezzetlere yeni dokunuşlar yaparak servise hazır hale getirmek restaurant mutfaklarının gözde tarzları arasında yerini alması gerekiyor. Hem ülkemizin kültürel turizmine katkı sağlamış olacak hem de ülkemizin çiftçilerinin ekip biçtiği ürünlerin kullanımını arttırmış olacak. Bu yaklaşımla çalışmalara başladığımızda yerel ve yalının farkını hissedeceğimiz menüler yakında birçok restaurant ve otel menülerinde yerini alacak ve popülerleşecek.