Eyüp Kemal Sevinç İle 2016 Gastronomi Trendleri

Eyüp Kemal Sevinç İle 2016 Gastronomi Trendleri

Eyüp Kemal Sevinç İle 2016 Gastronomi Trendleri Ruhumuzdaki Gerçek Lezzetlere Dönüş
Keşkek Risotto’nun yerini alır mı? 2016 yılının trendleri arasında yer alan yerel ürünlerin yanı sıra yerel lezzetlerin de bilinirliği artacak, unutulmaya yüz tutmuş lezzetler tekrar hatırlanacak. Şiveydiz, analıkızlı, sini kebabı, testi kebabı, tarhana çorbası, ekşili köfte, kesme çorba, cevizli ve keşli erişte ve sirin gibi lezzetler dünya lezzetlerinin yerini almaya aday.
Vazgeçilmezimiz Et
2016 yılı et tüketimi açısından popülerliğini devam ettirecek. Steakhouse, ocakbaşı kebaplar vazgeçilmezler arasında. Steak’lar ekmek arasına girecek ve sokak lezzetleri tercih edilenler arasında yer almaya devam edecek.
Restaurantlar Açısından 2016
Şeflerin açtığı cafe, restaurantlar popülerliklerini 2015’e göre daha da arttıracak, lüks mekanlar tercih edilirliğini yitirmeye başlayacak. Restaurantların menülerinde yer alan dünya mutfaklarından Uzakdoğu mutfağı yerini Latin Amerika mutfağına bırakacak.
Kahve Kokusu Baskın Çıkacak
İçeceklerde trend kahveden yana görünüyor. İçki tüketilen mekanlar azalarak yerini kahve barlara bırakacak ve kahvede 3.dalga ile daha da trend olacak.
 
İlk başta da söylediğim gibi dünya çapında düşünerek yerel ürünlerin tanıtımını 2016’da daha planlı yaptığımızda, yabancı ülkelerin Türk mutfağına ilgisinin daha da artmış olacağını göreceğiz. Türkiye turizmini de 2016 yılında olumlu yönde etkileyeceği açık ve net.
Tüm bu olan bitenlerin ya da olacakların yanında eğitimle de gastronomi dünyasını desteklemek gerekecek. Sayılı üniversitelerde açılmış olan gastronomi bölümüne gerekli destek sağlanarak tam donanımlı eğitimlere zemin hazırlanmış olacaktır. Ülkemizin dört bir yanına üniversitelerde gastronomi bölümü açma çalışmalarına destek vermeyi unutmamak gerek.