Yemek Kitapları

Eyüp Kemal Sevinç'in Mutfağından Lezzet Tarifleri

Biz yönetici şefler için yapılan işin kalitesi kadar neye mal olduğu da oldukça önem taşır. Yiyecek ve içecek sektöründe yönettiğimiz operasyonlarda önceden planlanması gereken birçok detay mevcuttur. Bu nedenle kaynakların etkili şekilde kullanılması başarıyı yakalamada önemli rol oynar. En değerli kaynağımız olan zamanı verimli kullanmak, bizler için çok önemlidir. Eğer zamanı değerli kullanmayı başarabilirsek işlerimizi iyi bir planlama ile yürütebiliriz. Diğer bir önemli kaynak olan iş gücü, optimum şartlarla üretim yapılan günümüz ekonomik şartlarında oldukça değer kazanmıştır. Kaynakların verimli kullanımının en önemli getirisi de maliyetlerin azalmasıdır. Profesyonel mutfaklarda hazır ürünlerin tüketimi kaynakların verimli kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. 

İşte bizde sizlere tam bu noktada yardımcı olması adına kitabımızdan yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bloglardan Sofralarınıza Seçme Lezzetler

Yemek bazılarırruz için sıradan günlük bir ihtiyaçken bazılarımız için kendi içsel yolculuklarına ışık tutan sanatsal bir yaratma süreci. Bu kitap yemek yapmaya tutkuyla bağlı, karşılık beklemeden her ortamda ve mekanda yemek yapmak için bitmeyen bir heyecan duyan 42 blog yazarını bir araya getirdi. Blog yazarlarının yolları; yemek yapmaya olan tutkuları, lezzete ve yeni lezzetler yaratmaya olan düşkünlükleri neticesinde zaman içerisinde kesişti. Birbirinden farklı bu 42 insanın yemeğe dair farklı algıları, beğenileri ve yorumları bu kitapta sizler için bir hikayeye dönüştü. Kitabın oluşum sürecini en baştan almak gerekirse; sevgili şefimiz Eyüp Kemal Sevinç'in yemek blogu yazarlarını bir çatı altında toplama fikri ile, EKS Mutfak Akademisi altında Yemek Blogları Platformu kurma projesi doğdu. Platformun temel amacı, yemek blog yazarlanyla çeşitli sosyal so-rumluluk hareketlerine yemek aracılığı ile öncülük etmekti. İşte bu fikirle kurulan EKS Yemek Blogları Platformu'nun ilk projesi olarak, geliri tamamen bir sosyal yardım kuruluşuna bağışlanmak üzere, bu kitap projesi ortaya çıktı. 

Sonsuz Türk Mutfağı

Boraniden bulgur köftesine, haydariden ahtapot yahnisine bildik tatlar... Yepyeni lezzetler peşinde olanlar için karidesli füme patlıcan, taze kekikli zeytin çorbası, zerdeçallı ve avokadolu füme piliç salatası veya portakallı rokalı pide Farklı tatları modern bir yorumla kaynaştıran rakı dondurması, pişmaniyeli cezerye ve kırmızıbiber tatlısıTürkiyenin en önemli aşçılarından Eyüp Kemal Sevinçten bugünün damak tadına uygun olarak hazırlanan birbirinden lezzetli tarifler...

Sonsuz Mönü

Bir kitap yaparsınız ve piyasaya atarsınız. Elbette bütün merakınız; kaç kişi okuyacak ve ne kadar çok etki yaratacak, yönündedir? Bu kitap bir romandır, fotoğraf kitabıdır ya da uçsuz bucaksız dünyamızda yapılan bir gezinin notlarıdır. Kitabı paylaşırken, okurun algınısı, beğenisini başlangıçta tahmin edersiniz ama bir yemek kitabı yaparken sonuçlarını baştan öngörmek sadece kehanettir. Çok farklı kültür iklimlerinden gelen insanlara verdiğimiz kitap için herkesi mutlu kılmak nasıl mümkün olabilecektir? Malzeme zenginliğimiz, baharatımız ve soslarımızla bunu sağlamak biraz olsun mümkün. Değişik coğrafyalardan gelen tatların harman olması da böyle bir keyif ortaklığını sağlayabilir. Ama gene de bir eksik yan var gibidir..Şefiniz, aşçıbaşınız..Asıl önemli nokta budur.