Eyüp Kemal Sevinç

Eyüp Kemal Sevinç, baba mesleği olan aşçılığa 1991 yılında başladı. Kısa zamanda çok yol kat ederek Türk mutfağına farklı bir bakış açısı ve ilki kazandırdı. Kariyerine başladığı 1995 yılında, ilk defa düzenlenen ulusal aşçılık yarışmasında Türkiye birincisi seçilerek bu yoldaki hedefine öncülük edecek ilk ödülü kazandı. 1996 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Dünya Aşçılar Yarışmasında hamur işi dalında Altın madalya kazanarak ve aynı yarışmada yılın en iyi genç aşçısı seçilerek, Türkiye adına bir ilki gerçekleştirdi.

1996 yılında kurulan Türkiye Aşçılar Milli Takımının ilk üyesi olan Eyüp Şef, 2000-2005 yılları arası takım kaptanlığını tek başına üstlendi ve takım olarak büyük başarılar elde ederek adını tüm dünyada duyurmaya başladı. Süre gelen zaman içinde, Türkiye Aşçılar Milli Takım Başkanlığı görevini de 2007 yılına kadar devam ettirdi.

Kariyerine hızla devam eden Eyüp Kemal Sevinç, 2007-2010 yılları arasında dünyaca bilinen Marriott Otel zincirlerinden İstanbul Marriott Hotel Asia'da Executive Chef olarak çalışmaya başladı. Buradan önce sırasıyla Halki Palace Heybeliada, Borsa Restorant, Çırağan Palace Kempinski, Holiday Inn Istanbul, Crowne Plaza Istanbul, Crowne Plaza Bükreş ve Hilton ParkSA Istanbul gibi adından sıkça söz ettiren otellerde çalışarak, çalıştığı yerlere katkıda bulundu. . Bunun yanı sıra hem Türkiye'de hem farklı ülkelerde; Eric Ruppen, Maximillian Thomae (Movenpick Hotel İstanbul), Werner Kallenborn (Inter continental Malta), Heinze Beck (La Pergola Restaurant – Rome Hilton), Frederic Nef (Marriott Hotel Paris) gibi dünyaca ünlü uluslararası bir çok şefle de aynı mutfağı paylaşma fırsatı yakaladı.

Türk mutfağını Türk sınırları dışına taşırarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde (Singapur, Endonezya, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, Fransa, Mısır, Malta, Romanya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, A.B.D ve Rusya) yerel mutfağının tanıtımlarında bulunarak Türkiye Turizmine de büyük katkılar sağlayan Eyüp Şef,  sivil toplum örgütleri tarafından 2004 yılında, “en başarılı genç girişimci” seçildi. 2006 Şubat ayında yayınlanan ilk yemek kitabı “Sonsuz Mönü”, Gülor Şarapları için hazırladığı “Benzersiz Lezzetler” ve 2009 yılında yayınlanan “Sonsuz Türk Mutfağı” adlı kitapları gastronomi raflarında yerini aldı.

Katılmış olduğu yerli ve yabancı yemek yarışmalarında 100’ün üzerinde madalya, kupa ve ödül kazanan Eyüp Şef, ayrıca 2001 yılından beri uluslararası profesyonel yemek yarışmalarında ve Türkiye’de düzenlenen yöresel yemek yarışmalarında uzman jüri olarak görevini üstlenmekte. Jüriliğin yanı sıra, aynı zamanda bir çok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans ve panele katılan Eyüp Kemal Sevinç, zaman zaman bu panellerde konuşmacı ve yönetici olarak da günümüzde halen yer almakta. Eyüp Şef için özel gastronomi eğitimlerine katılarak her zaman kendini yenilemeyi ilke edinmek bununla paralel olarak fikir ve tecrübelerini genç nesil aşçılara yol göstermek için kullanmak önceliklerinin başında yer almaktadır.

2001 yılından beri çeşitli Ulusal TV kanallarında yemek programları yapmakta olan Eyüp Kemal Sevinç, önceleri TRT1’de Açık Büfe daha sonra Türkmax’da Her Şey Tadında adlı programını sundu. Hâlihazırda hafta içi her gün Türkmaxgurme'de EKS 101 programı ile sevenleriyle buluşmakta.

2009 yılında Kalamış'ta Hobimle Mutluyum Lezzet Okulunu, 2011 yılı Haziran ayında ise Koşuyolu'nda Anadolu yakasının diplomalı eğitim veren ilk aşçılık okulu olan EKS Mutfak Akademisini kurdu.

Yaşamını İstanbul’da sürdüren Eyüp Kemal Sevinç, eşi ve iki çocuğu ile Türk gastronomisini büyüten projelerle kariyerine devam etmekte…

Eyüp Kemal Şevinç tarafından Kazanılan Ödüllerden Bazıları;

May – 2007 American Culinary Classic – Chicago / USA
Bronze Medal
February – 2007 Istanbul International Gastronomy Festival
A member of National Committee
October – 2006 Kremlin Culinary Cup - Russia
Gold Medal – Modern Dish
Silver Medal – National Dish
February – 2006 Istanbul International Gastronomy Festival
A member of National Committee
October – 2005 Kremlin Culinary Cup - Russia
Silver Medal – Modern Dish
Bronze Medal – National Dish
February – 2005 Istanbul International Gastronomy Festival
A member of National Committee
March – 2004 Asiacuisine.com & CW Magazine
Chef of the Month
February – 2004 Istanbul International Gastronomy Festival
A member of National Committee
January – 2003 Malta Open Cookery Championships
Silver medal Master Chef Grand Prix
Gold award for Judging and Team Leading
February – 2001 Malta Open Cookery Championships
Silver medal European Community Chef of the Year
Gold award for Judging and Team Leading
February – 2000 Hotelympia 2000
British Open Cookery Championships-London
Gold for Turkish Team, Silver in Duck Category
Master Chef Grand Prix -Bronze with the Team
Open Team Buffet – Bronze with the Team
November – 1998 Malta Open Cookery Championships
Best Hygiene Chef Award
Silver Medal in Modern Cuisine, Avocado Dish and Practical Team Competition with the Team
Bronz Medal in Seafood Flambe, Fish Display and
Master Chef Grand Prix with the Team
Certificate of Merit in Pasta and Team Cold Buffet
February – 1998 Hotelympia 1998
British Open Cookery Championships - London
Gold Medal for Turkish Team, Bronze Medal in First Course Dishes and Master Chef Grand Prix with the team, Certificate of Merit in Fish and Pasta
July – 1998 Chaine Des Rotisseurs
“The best Chef of the Year” Finalist
October – 1997 2nd Turkish Cookery Championship 1997
First Place
February – 1996 Hotelympia 1996
British Open Cookery Championships - London
Best Junior Chef Award, Gold Medal in Pasta Dish Master Chef Drand Prix - 2nd Place with the Team Certificate of Merit in New Zeland Lamb Category
1995 1st Turkish Cookery Championship 1995
First Place

Üyesi olduğu ulusal ve uluslarası sivil toplum kuruluşlar;

Mutfak Profesyonelleri Derneği yönetim kurulu üyesi
Avrasya Aşçılar Derneği kurucu ve yönetim kurulu üyesi
Tüm Aşçılar Federasyonu kurucu ve yönetim kurulu üyesi
Chaine des Rotisseurs üyesi
Avrupa Aşçılar Birliği üyesi
Dünya Aşçılar Konfederasyonu üyesi
Anadolu Halk Mutfağı Platformu üyesi
Yaratıcı Türk Mutfağı Platformu üyesi
Unesco tarafından desteklenen IOV’nin Mutfak Kültürleri araştırma gurubu üyesi.