‘’Sous Vide’’ Vakumlu Pişirme Yöntemi EKS Mutfak Akademisi ile Türkiye'de...

‘’Sous Vide’’ Vakumlu Pişirme Yöntemi EKS Mutfak Akademisi ile Türkiye'de...

‘’Sous Vide’’ Vakumlu Pişirme Yöntemi EKS Mutfak Akademisi ile Türkiye

Vakumlu ambalajlamada dünya lideri olan Alman Şirketi Multivac tarafından Türkiye’ye getirilen ve hazırlanan yemeklerin vakumlanarak torbalanıp özel ısıda tutulan su dolu bir haznede pişirildiği Sous Vide yönteminin lansmanı Sapphire’de gerçekleşti.

Özellikle oteller ve restaurantlar gibi günlük olarak ya da özel günlerde binlerce yemek servis edilen mekanlar için dünyanın en lezzetli, sağlıklı ve düşük maliyetli yöntemi kabul edilen Sous Vide lansmanı büyük ilgi gördü.

Yöntemin babası olarak anılan ve bu sistemin vakumlama, sağlık ve lezzet konusunda yıllardır süren çalışmaların ardından bu günkü haline kavuşturan ünlü gıda bilimci ve şef Bruno Goussault lansmanda Fransız ve dünya mutfağından örneklerle özel ve lezzetli bir şov yaptı. Türkiye’nin en yetenekli şeflerinden biri olan Eyüp Kemal Sevinç ise aylardır üzerinde çalıştığı Türk yemeklerinin Sous Vide uygulamalarını konuklar için hazırladı. Fransız usulü et ve balıkların yanı sıra sebzeli kış çorbası, kremalı mantar çorbası, zeytinyağlı pırasa, zeytinyağlı portakallı ayva, limonlu füme tavuk göğsü, limonlu füme tavuk göğsü, kuzu incik, levrek buğulama, pestile sarılı bonfile ve hatta kabak tatlısına kadar geniş bir menünün hazırlandığı lansmana geniş bir katılım oldu... Günün sürprizi ise vakumlu torbada pişen menemendi...