“Tukaş Lezzet Mutfağı” Trabzon’da kuruluyor

“Tukaş Lezzet Mutfağı” Trabzon’da kuruluyor

“Tukaş Lezzet Mutfağı” Trabzon’da kuruluyor

“Tukaş Lezzet Mutfağı” Trabzon’da kuruluyor

Lezzet ustalarıyla tüketicileri buluşturan “Tukaş Lezzet Mutfağı”, 28-29 Nisan 2012 tarihlerinde Trabzon Forum AVM’de kuruluyor. Ayşe Tüter ve Eyüp Kemal Sevinç, Tukaş Lezzet Mutfağı’nda yöresel lezzetleri Tukaş ürünleriyle hazırlayacaklar.

Yarım asırlık lezzet yolculuğunda ürünleriyle sabah kahvaltısından akşam yemeğine günün her öğününde sofralarda “lezzet sihirbazı” olarak yer alan Tukaş, mutfak aktiviteleri ile lezzet ustalarıyla tüketicileri buluşturmaya devam ediyor. Tukaş Lezzet Mutfağı’nın son durağı, 28-29 Nisan 2012 tarihlerinde Trabzon olacak.

Trabzon Forum AVM’nin ev sahipliği yapacağı aktivitede, Karadeniz mutfağının eşsiz lezzetleri, Tukaş’ın doğal, katkısız ve sağlıklı Ege lezzetleri ile birlikte yeni bir yorumla sunulacak. Ayşe Tüter ve Eyüp Kemal Sevinç, Tukaş ürünleriyle hazırlayacakları meze ve salataların yapımının yanı sıra Tukaş’ın sağlıklı, lezzetli ve pratik ürünleriyle kısa sürede sofraların nasıl donatılacağına dair önerilerini aktivite boyunca tüketicilerle paylaşacaklar.

Tukaş, 50 yıldır sofraların lezzet sihirbazı

1962 yılında kurulan Tukaş, İzmir’in Torbalı ve Balıkesir’in Manyas ilçelerindeki iki fabrikasında üretim yapıyor. Kalitesine gösterdiği özen ve tüketiciye sunduğu güvenli gıda ürünleriyle ile tarıma dayalı gıda sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri olan Tukaş; “kontrollü tarım sistemi” ile mevsiminde üretip, tüketicilere “her mevsim taze” sunduğu salça, konserve, sos, reçel, turşu ve şarküteri ürünleriyle tüketicilere 50 yıldır “sağlıklı ve lezzetli” yemekler pişirebilme garantisini sunuyor.

Program
Trabzon Forum AVM (Giriş)
Ayşe Tüter = 28 Nisan 2012 Cumartesi (13:00 – 17:00)
Eyüp Kemal Sevinç = 29 Nisan 2012 Pazar (13:00 – 17:00)