EKS Mutfak Akademisi Star Gazetesinde

EKS Mutfak Akademisi Star Gazetesinde

EKS Mutfak Akademisi Star Gazetesinde

 

 

Ameliyattan çıkıp yemek yapmaya gelen var

Soğan doğruyor, domatesleri küp küp kesiyor, et kızartıyor, suşi yapıyorlar. Yemek kurslarında şefe gönüllü yamaklık yapanların kimi yönetici, kimi avukat ya da doktor. Üstelik kurslar onlara terapi gibi geliyor, stres atıyorlar.

 

Aslı Gür / aslid@stargazete.com

 

Türk ve dünya mutfağına ya da kek, börek, kurabiye yapmaya çok meraklısınız. Hatta her birisanat eseri gibi görünen butik pastaların nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsunuz. Üniversite,iş hayatı derken yemek yapmayı bir türlü öğrenemediniz ya da değişik tatlar denemeyi çok seviyorsunuz ancak bir türlü beceremiyorsunuz. Oysa bunları yapmak artık çok kolay! Son yıllarda trend haline gelen yemek kursları ev kadınını da beyaz yakalı bir şirket yöneticisini de aynı çatı altında buluşturuyor. Bu sayede mutfak tutkunu olan herkes aşçılığın püf noktaları, yemek yapımının kuralları, hamurişlerinin incelikleri,

 

temel lezzetlerin sunumuna kadar mutfağa dair her şeyi öğreniyor.

 

Pişirmek rahatlatıyor

 

21 yıldır profesyonel aşçılık yapan Eyüp Kemal Sevinç’in kurduğu Koşuyolu’ndaki EKSMutfak Akademisi ise workshop, temel ve profesyonel olmak üzere üç farklı eğitim veriyor. Sevinç, yemek yapmanın bir terapi olduğunu bu yüzden son yıllarda kurslara ilginin artığını anlatıyor: “Hem yemek yapıyoruz hem de sohbet ediyoruz. Pek çok kişi rahatlamak içinkursa geliyor. Örneğin ameliyattan çıkıp kursa gelen doktorlar var. İnsanları mutlu eden, rahatlatan bir terapi yapıyoruz yani. 6-24 kişilik derslerde 80-120 TL arasında değişen fiyatlarla workshop düzenliyoruz. Temel eğitimler 500-1000 TL arasında, profesyonel aşçılık eğitimi ise  9 bin 800 TL.”

http://www.stargazete.com/pazar/ameliyattan-cikip-yemek-yapmaya-gelen-var-haber-415598.htm