Restoran Açmak

Restoran Açmak

Restoran Açmak İlki doğru analiz;
Ortak ihtiyaç ve özelliklere sahip tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerini hedefleyecek stratejiler oluşturmak gerekir. Doğru hedef kitleyi belirleyip hedef kitle doğrultusunda çalışmalar yapılmalıdır. Çok sayıda müşteriye hitap etmeye çalışıp ihtiyacı karşılayamamak mekan kapatma sebeplerinden biri.
Diğer restoranın sahiplerini, mekanlarını ve müşterilerini analiz etmek gerekir. Tüketici o mekanları değil de neden sizi tercih etmeli sorusuna cevap bulmak gerekir. Hitap edeceğiniz müşterinin ekonomik durumu, satın alma gücü, mesleği, ilgi alanı nedir araştırmak gerekir. Önemli olan tüketicinin ne istediği ve ne fiyatla istediği, stratejileri bunlara göre belirlemek gerekir.
İkincisi doğru konum;
Belirleyici unsurlardan biri de restoranın konumu olacaktır. Konumu, belirlediğiniz tüketicilere ve belirleyeceğiniz konsepte göre seçmek doğru olandır. Örneğin; hedef kitle beyaz yakalı, ofis çalışanları ise konumu iş yerlerine yakın, öğle molasında çıkıp bir şeyler yiyip geri dönülecek yakınlıkta olmalıdır.
Gezen, acıkan herkesin uzun süre vakit geçirebileceği bir tüketici kitlesi ise; mekan, kalabalık sokak ve caddelerde, toplu taşımaya yakın yerlerde, kısacası kolay erişilebilen yerlerde olmalıdır.
Konum belirlerken yapılan hatalardan biri de uygun kiraya göre mekanı seçmek… Konumda belirleyici uygun kira değil, tüketici potansiyeli olan noktaları seçmek olmalıdır.
Üçüncüsü bütçe;
Tüm maddeler birbirileri ile bağlantılıdır aslında. Bütçeniz, hedeflediğiniz tüketici kitlesi, konum ve konsept ile doğru orantılıdır. Yatırım miktarı belirlenirken, kira, işçilik, enerji, yiyecek-içecekte fire ve zayii, ilk aylardaki operasyon giderlerinden kaynaklanan zararı karşılayacak olabilmesi önemlidir. Bütçe belirlemek, personel sahibi olmak, iyi bir işletmeciliğin yanında muhasebecilik, halkla ilişkiler ve insan kaynakları yönetimi gibi alanları da bünyesinde barındırabilmektir.
Dördüncüsü konsept;
Başta da belirttiğim gibi birçok kişiye hitap etmeye çalışan bir mekanla cebelleşmek yerine belirli bir kitleye belirli bir konsepte, örneğin geleneksel mutfak, Uzak Doğu Mutfağı, İtalyan mutfağı v.s. göre hareket etmek gerekir. Hedef kitle, konsept ve konum birbirine uygun seçildikten sonra hazırlıklara başlamak uygun olacaktır.
Yapılan analizler sonucunda belirlenen hedef kitleye uygun mekan, dekorasyonuyla da tüketiciye uygun olmalıdır. Dekorasyon, uzman kişilerin de yardımıyla konseptle uygun hale getirilmelidir. Seçilecek mekanın geniş ön cephesinin olması ya da dış mekanının da olması ayrıcalıklardan biridir.
Bir restoran açtıktan sonra kalıcı olmak, en iyi hizmetle tüketiciye hitap edebilmekle mümkündür. En iyi hizmet, mutfakta uzman kadro, iyi malzeme seçimi ve hijyen kurallarına dikkat etmek demektir. Tüketiciden gelen talepler değerlendirilmeli ve her daim yeniliğe açık olmak gerekir.
Doğru analiz, doğru konum, kaliteli hizmet, lezzetli ürün, beklentileri karşılayan konsept ve sağlanan hijyenle açılan restoranı bir adım daha öteye taşımak mümkün.
Tüm bu uzun zaman ve emek gerektiren çalışmaları Eks Mutfak Akademisi olarak da gerçekleştiriyoruz. Eks Mutfak Akademisi olarak profesyonel eğitimlerin yanında birçok alanda da hizmet veriyoruz. Bu alanlardan biri de danışmanlık hizmeti. Yeni açılacak olan restoranlar ya da açılmış fakat yenilik ve değişim isteyen işletmeciler için hizmet vermekteyiz. Yeni açılacak mekanın kurulum aşamasından tutunda yapılandırma için planlamaya, personel eğitimlerinin organize edilmesinden teknik destek ve bilgilendirmeye kadar bir çok alanı kapsayan danışmanlık hizmetimiz mevcut.  Mekanın menüleri için AR-GE çalışmalarının da yapıldığı Eks Mutfak Akademisi’nde konsepte uygun menüler için özel çalışmalar yapılmakta ve menü desteği de sağlanmakta.
Ne kadar da işin içinde olduğunuzu, mutfakla ilgili olduğunuzu düşünürseniz düşünün restoran açarken, ya da bir mekan açarken profesyonel destek almak şart. Dekorasyon için bir iç mimar desteği, diğer tüm aşamalar için işinde uzman olan danışmanlık hizmetiyle en az sorunla açmak istediğiniz restoranı ortaya çıkarmış olacaksınız.