Şefler Nerede Yemek Yer?

Şefler Nerede Yemek Yer?

Şefler Nerede Yemek Yer? Kendi adıma söylemek gerekirse şehir dışı seyahatlerimde ya da iş gezilerimde bağı bahçeyi gezer sonrasında yerel ürünlerin kullanıldığı lokanta arayışına girerim. Bilirim ki yöreye has lezzetler, lezzetinden ve kalitesinden ödün vermeden o butik işletmelerde, lokantalarda gizli. Her yörenin kendine has yerleşimiyle yılların eskitemediği lokantalarda özel lezzetler bulmak ve tatmak benim için önemli seçeneklerden biri.
Yurtiçi ve yurtdışı birçok şehir gezilerimde, her şehrin yerel lezzetlerini hem işim gereği hem de ilgim gereği tatmayı seviyorum. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın çokça yapıldığı şehirlerde yapılan kebaplar ve dönerler lezzetini, doğal beslenmiş, otlanmış hayvanların eşsiz lezzetindeki etlerinden alıyorlar ve damağımda unutulmaz lezzet bırakıyorlar. Bu kebap ve dönerler, etin lezzetli sunumları haline bürününce benim vazgeçilmezlerim arasında yerini alıyor.
Evet kebaplar vazgeçilmezlerim arasında ama deniz ürünlerini es geçemem asla. Hani derler ya denizden babam çıksa yerim diye bende aynı düşüncedeyim. Balığın envai çeşidini ızgara, kebap, buğlama, kızarma, salamura, çiğ vs. türlü pişirme tekniğiyle yiyebilirim. Ülkemizin üç yanı denizlerle çevrili olması bizim için çok özel bir ülkede olduğumuzun göstergesi. Balık çeşitlerinin zengin olduğu ülkemizde balığı genellikle balık lokantalarında ve restaurantlarında yemeği seviyorum. Avlanma koşullarına uygun zamanda toplanan balıklar, yani gelişimini tamamlamış, yağlanmış balıkların avlanmasıyla birlikte lezzetli hale bürünmesi de aslında bu avlanma zamanıyla ilgili bir durum yaratıyor. Lezzetli balık zamanında toplanmış balık demek benim için. Tercihlerimi de hangi mevsim hangi balık tüketilmeliyse o dönemde o balıktan yana kullanıyorum. Taze balık tüketim taraftarı olduğum için av yasağının olduğu mevsimde donuk deniz ürünleri tüketmiyorum.
İstanbul’da olduğum süreç içerisinde şeflerin açtığı restaurantlara ziyaretler yapıp hayırlı olsun derken menülerinde yer alan bazı lezzetlerini de tatmayı unutmuyorum. Şeflerin Mutfağı adlı programımla da birçok şefi yerlerinde ziyaret ediyorum ve birlikte yemek hazırlıyoruz. Programda yediğim lezzetlerde benim için önemli tatlardan bazıları. Yeni yıla girdiğimiz dönemde de Eks Mutfak Akademisi çalışanlarımla birlikte güzel bir akşam yemeği düzenledik ve Bedri Usta Kalamış’ta soluk aldık, bazen dostlarımla ve ailemle de böyle yemek organizasyonları yapıyoruz. Yeni açılan mekanları da hem birebir takip etmeye çalışıyorum hem de Gourmet&Styling adlı dergimizde yer alan köşe yazarlarının mekan önerilerini okuduktan sonra ilgimi çeken ve merak ettiğim lezzetleri tatmak için vakit buldukça seçtiğim mekanlara gidiyorum. Birçok kültürün bir araya geldiği İstanbul’da birçok ülke mutfaklarını da bulmakta zorlanmıyorum artık. Farklı lezzetler denemek istediğimde de yemeklerini deneyebileceğim restaurantlar bulabiliyorum. Evet genel olarak tercihlerime bakarsak lezzet benim için aranılan ilk nokta. Bu lezzeti yakalamanın sırrı da kullanılan ürünler. İyi malzeme ve iyi bir şef ile lezzetli yemek kaçınılmaz mükemmel son.