Eyüp Kemal Sevinç İle Turizm Ve Türk Mutfağı

Eyüp Kemal Sevinç İle Turizm Ve Türk Mutfağı

Eyüp Kemal Sevinç İle Turizm Ve Türk Mutfağı 5 yıl önce açmış olduğum EKS Mutfak Akademisi’nde verilen Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Yiyecek- İçecek İşletmeciliği eğitimleriyle, kariyer açısından kendini bu sektörde geliştirmek isteyen adaylara, başta babadan oğula geçen günümüzde eğitimin şart olduğu bu mesleğe sahip olmaları için özel bir seçenek sunmuş oluyoruz. Önce öğretimin sonra da deneyimlemenin yapıldığı eğitimlerin, işinde usta olmuş iyi şefler tarafından verilmiş olması da şart haline geldi. Sadece iyi bir şeften alınan eğitimle iyi bir şef olunabileceği kesin. İstek ve çaba sahibi olan her aday için, işinde usta şeflerden alınan eğitimler ve öğretilen teknikler iyi bir şef olmanın ön koşulu.
Tabii ki bu kadarı yetmiyor. Mutfakta da asıl mesele kariyer yapabilmekte. Her daim gelişime açık olmak, öğrenmek, denemek ve fazlasını istemek…  Global mutfakları takip etmek, yeniliklerini tecrübe etmek, gastronomi adına düzenlenen yarışmaları, etkinlikleri, fuarları takip etmek, seminerlere katılmak kısacası ülkemizde ve dünyada gastronomi açısından neler olup bitiyor, bunu takip etmek gerekiyor. 
Magazin de bu takibin bir parçası; sektörel alanda yapılan yenilikler, yeni ürünler, markalar, yeni açılan yada trend mekanlar yayın sektörüyle gözler önüne seriliyor. Gastronomi adına çıkan dergileri de böylece takip etmek şart gibi görünüyor. Bu alanda da örnek olarak verebileceğim EKS Yayıncılık’tan çıkan Gourmet&Styling Yeme-İçme ve Yaşam Dergisi’yle de bu meslekte olmak isteyen adaylara katkı sağlamakta.

Mutfak bir serüvendir, başlangıçtan sona kadar seni uzun bir yolculuk bekliyor ve bu yolculukta seni hedefine ulaştıran adımları atmak sadece senin elinde…
Turizm sektöründe benzersiz bir yeme ve içme deneyimi müzeler, eğlence ve alışveriş gibi turistleri cezp etme gücüne sahiptir. Başka bir ülkeyi ziyaret eden insanların beklentileri arasında, yeni yerler görmek, yeni kültürleri tanımak ve yeni tatlarla tanışmak yer almaktadır. Yemek üzerine birçok adla anılan mutfak turizmi, bir yemek türünü tatmak veya bir yemeğin üretilmesini görmek amacıyla, yiyecek üreticilerini, yemek festivallerini, restoranları ve özel alanları ziyaret etmek şeklinde tanımlanıyor ve azımsanmayacak bir turizm potansiyeli de yaratıyor.
Türk mutfağının kökleri Orta Asya Türkleri'ne kadar uzanmaktadır. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi ile birlikte, Orta Asya mutfak kültürü ile Anadolu mutfak kültürünü birleştirerek Türk mutfak kültürünü zenginleştirmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun da coğrafi olarak genişlemesiyle birlikte birçok kültürel zenginlikleri Türk mutfağına katılmıştır. Topraklarımızın elverişliliği ile et ve süt ürünleri, tahıllar, meyve ve sebzeler, baharatlarla birleşerek zengin bir yemek kültürü ortaya çıkıp dünya mutfakları arasındaki seçkin yerini almıştır.
Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Bürosu tarafından yapılan bir araştırmada ‘Türkiye’nin Lezzet Haritası’ ortaya konmuştur. Türkiye’nin 81 ilini kapsayan bu haritaya göre, 2205 çeşit yöresel yiyecek ve içecek çeşidiyle Türkiye gastronomi turizmine geniş yer ayırabilecek lezzetli tatlara sahip bir ülke olduğumuz gözler önüne serilmiştir.
Türk Mutfağı, doğru bir konumlandırma ve yaratılacak çekici bir imajla turizme büyük katkılar sağlayacaktır. Son dönemlerde turistlerin tatil yapacakları yer seçiminde yöreye özgü yiyecek ve içecekler de önem kazanmaya başlaması göz önünde bulundurulursa binlerce yıllık geçmişe sahip olan Türk mutfağının turizme kazandırılması önemli bir yer tutar. Bu amaçla Türk mutfağı adına detaylı araştırmalar, çalışmalar yapılmalı. Şeflerin zengin sunumlarıyla Türk mutfağının özellikleri iyi tanıtılmalı, faydaları, nitelikleri, diğer mutfaklardan üstünlükleri ortaya konmalıdır. Tanıtım faaliyetleri olarak televizyonlarda bilgilendirici yayınlar olmalı, turizm ve Türk mutfağı adına internet siteleri düzenlenmeli, yayınlanan dergilerde tanıtıcı reklamlara ve yazılara yer verilmelidir. Turizm acenteleriyle birlikte çalışma yapılıp birlikte harekete geçmek de Türk mutfağını daha da olumlu turizm potansiyeli haline getirecek çalışmalardan biri olacaktır.
Dünya’nın en prestijli uluslararası yarışmaları arasında olan İstanbul Gastronomi Festivali, bu yıl 11-14 Şubat tarihleri arasında 70’e yakın ülkeyi ağırlayacak. Bu festivalde, yurt içinden ve yurt dışından yoğun katılımın sağlandığı 14. sü düzenlenecek olan yarışma da Türk mutfağı için önemli fırsatlardan biri. Şeflerimizin seçilmeleri durumunda dünyanın birçok yerinde yapılan yarışmalarda ülkemizi temsil etmek için federasyon tarafından görevlendirilecekler. Böylece Türk mutfağının dünyanın birçok yerinde yarışmalarda temsil edilmiş olması Türk mutfağının tanıtımına katkı sağlamış olacak.
 
Tüm bu yapılabileceklerin yanına muhakkak şahsi olarak bir şeyler katmak gerektiğini düşünüyorum. Yemek okulum EKS Mutfak Akademisi olarak, Türk mutfağına ben de katkı sağlamaya çalışıyorum. Profesyonel aşçılık ve pastacılık eğitimleri gibi Türk mutfağı eğitimine de kurumumuzda yer vererek Türk mutfağının tüm detaylarını, uygulamalarını MEB onaylı eğitimle sunmuş oluyoruz. Sınav sonrasında ise sertifikalandırıyoruz. Böylece eğitimini almış yeni aşçıların da Türk mutfağına katkı sağlamasına destek oluyoruz. Profesyonel eğitim almayı düşünmeyenler için ise özel Türk mutfağı dersi ya da Türk mutfağı workshopları da düzenliyoruz.
Turizm anlayışının değiştiği deniz, kum, güneş ve eğlenceye yeni bir kriterin, ülke mutfağının, eklenmiş olduğu şu dönemde ülke turizmine katkı sağlayacak ve Türk mutfağını tanıtacak tüm çalışmalar için faaliyetler çeşitlendirilmeli ve uygulamaya biran önce geçilmelidir.