Eyüp Kemal Sevinç İle Profesyonel Mutfakta Kariyer

Eyüp Kemal Sevinç İle Profesyonel Mutfakta Kariyer

Eyüp Kemal Sevinç İle Profesyonel Mutfakta Kariyer Aslında baktığınızda mutfakta yer almak için Bolulu olmak alışılagelmişlikten öteye geçmez. Mutfağa ilgi duyan ve bu ilgiyi hobinin ötesine taşımak isteyen herkes bu ilgiyi profesyonelleştirmek istiyor ve bunun için ne gerekiyorsa yapıyor. Lisede başlayan ve üniversitede de devam eden meslek eğitimlerin ya da MEB’e bağlı özel kurumlarda profesyonel bir eğitimin ardından otellerde yahut restoranlarda staj yaparak bu sektöre giriş yapılıyor. Kısacası artık meslek için nereli olduğuna değil eğitimine bakılıyor.
5 yıl önce açmış olduğum EKS Mutfak Akademisi’nde verilen Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Yiyecek- İçecek İşletmeciliği eğitimleriyle, kariyer açısından kendini bu sektörde geliştirmek isteyen adaylara, başta babadan oğula geçen günümüzde eğitimin şart olduğu bu mesleğe sahip olmaları için özel bir seçenek sunmuş oluyoruz. Önce öğretimin sonra da deneyimlemenin yapıldığı eğitimlerin, işinde usta olmuş iyi şefler tarafından verilmiş olması da şart haline geldi. Sadece iyi bir şeften alınan eğitimle iyi bir şef olunabileceği kesin. İstek ve çaba sahibi olan her aday için, işinde usta şeflerden alınan eğitimler ve öğretilen teknikler iyi bir şef olmanın ön koşulu.
Tabii ki bu kadarı yetmiyor. Mutfakta da asıl mesele kariyer yapabilmekte. Her daim gelişime açık olmak, öğrenmek, denemek ve fazlasını istemek…  Global mutfakları takip etmek, yeniliklerini tecrübe etmek, gastronomi adına düzenlenen yarışmaları, etkinlikleri, fuarları takip etmek, seminerlere katılmak kısacası ülkemizde ve dünyada gastronomi açısından neler olup bitiyor, bunu takip etmek gerekiyor. Magazin de bu takibin bir parçası; sektörel alanda yapılan yenilikler, yeni ürünler, markalar, yeni açılan yada trend mekanlar yayın sektörüyle gözler önüne seriliyor. Gastronomi adına çıkan dergileri de böylece takip etmek şart gibi görünüyor. Bu alanda da örnek olarak verebileceğim EKS Yayıncılık’tan çıkan Gourmet&Styling Yeme-İçme ve Yaşam Dergisi’yle de bu meslekte olmak isteyen adaylara katkı sağlamakta.
Mutfak bir serüvendir, başlangıçtan sona kadar seni uzun bir yolculuk bekliyor ve bu yolculukta seni hedefine ulaştıran adımları atmak sadece senin elinde…